Oferta archiwalna. Firma Mentor nie prowadzi już sprzedaży produktów IQ Board.
Zapraszamy na stronę:
www.myboard.pl     www.mentorpolska.pl

 
Menu

Tablice interaktywne

Czy tablica interaktywna to tylko tablica?

Rozmawiając o tablicy interaktywnej, planując jej zakup rozpatrujemy przeważnie walory fizyczne, wygląd i technologię w jakiej pracuje ten sprzęt. Na te aspekty również zwracają szczególną uwagę producenci i dystrybutorzy tablic.
I nie bez powodu, gdyż konstrukcja tablicy, jej wytrzymałość jak i rodzaj technologii mają niebagatelne znaczenie. Ważne jest żeby tablica miała odporną na uderzenia powierzchnię. Ważne jest żeby prędkość pisania była odpowiednio duża i kursor nadążał za palcem czy pisakiem.

Ale istota tablicy interaktywnej tkwi w oprogramowaniu.

Nasza praca z tablicą zależy w dużym stopniu od funkcjonalności i zasobności oprogramowania interaktywnego. To, czy możemy szybko przeprowadzić test wiedzy, czy możemy w 5 sekund przygotować nowe zadanie, czy mamy dostęp do biblioteki obiektów i możliwość korzystania z narzędzi specjalistycznych, to wszystko zależy od programu.

Zasobność aplikacji w treść i możliwości funkcyjne stanowi o powodzeniu wdrożenia sprzętu interaktywnego w szkole. Nawet najładniejsza, najszybsza tablica z super powierzchnią, która będzie pozwalała na korzystanie z zaledwie podstawowych funkcji, nie będzie narzędziem pomocnym nauczycielowi.

Na co zwracać uwagę?

Program musi być przejrzysty. Na pierwszy rzut oka powinniśmy intuicyjnie orientować się w rozmieszczeniu i przeznaczeniu ikon obrazujących narzędzia i funkcje. Ważnym jest aby program posiadał dodatkowy pasek narzędziowy, który możemy ustawić według własnych preferencji. To co wyróżnia program IQ BOARD to możliwość tworzenia indywidualnych kont użytkowników, tak aby każdy nauczyciel mógł posiadać własny profil z ustawionymi według własnych potrzeb funkcjami.

Pierwsze kroki z tablicą najlepiej rozpocząć używając funkcji „biała tablica”- mając do dyspozycji białą kartkę tylko z indywidualnym paskiem narzędzi szybko nauczymy się pracy z tablicą.

Kolejny istotny element aplikacji to narzędzia specjalistyczne jak kątomierz, cyrkiel, linijka oraz gotowe bryły geometryczne, wykresy, funkcje matematyczne - bardzo ważne narzędzia dla nauczających przedmiotów ścisłych.

Podstawowa ale bardzo przydatna funkcja to możliwość zapisywania stworzonego materiału w różnych formatach, np. JPG, html, PDF a także współpraca z pakietem Office- przenoszenie np. dokumentu .doc do programu interaktywnego.

Potrzebę tworzenia i przygotowywania zajęć poza klasą rozwiązuje najnowsza wersja programu IQBOARD Software v5.0B. Rewolucyjne rozwiązanie - instalacja aplikacji IQBOARD Software v5.0B na prywatnym komputerze to możliwość kreowania interaktywnych lekcji w domu, bez ograniczeń czasowych. Atutem oprogramowania v5.0B jest niespotykana w innych aplikacjach funkcja tworzenia testów, quizów. To co dodatkowo wyróżnia ten program to łatwość obsługi – grafika i układ jest bardzo przejrzysty a praca na nim przebiega intuicyjnie. Możliwe jest tworzenie quizów z odpowiedziami prawda/fałsz jak i testów wielokrotnego wyboru.

Aby mieć pewność czy dany program spełnia Państwa wymagania, jest odpowiedni do potrzeb i zostanie zaakceptowany przez użytkowników niezbędnym jest jego przetestowanie. Każdy producent powinien udostępnić program w wersji demo do przetestowania. Nieoceniona przy wyborze i dalej przy eksploatacji tablicy jest pomoc sprzedawcy. Dlatego uważajmy kto oferuje nam sprzęt- nie bójmy się zapytać czy sprzedawca przyjedzie do nas kiedy będziemy tego potrzebować, czy może przeprowadzić szkolenie dla nauczycieli i czy po prostu zna obsługę tego sprzętu. Odpowiedni sprzedawca to gwarancja sukcesu.